Assigning the return value of new by reference is deprecated [ 27 Feb 2020 12:22:52 ] in includes/classes/eSyndiCat.php(362) : eval()'d code:5

Function split() is deprecated [ 27 Feb 2020 12:22:52 ] in plugins/articles/index.php:40

Firemné zálohovanie dát - HDD Záloha dát vs. Zálohovanie na sieťové RAID diskové pole :: Article - Najsledovanejšie Svetové Múdrosti
Najsledovanejšie Svetové.
Múdrosti

Firemné zálohovanie dát - HDD Záloha dát vs. Zálohovanie na sieťové RAID diskové pole

 

1. Jednoduché zálohovanie na HDD. Tzv. zálohovanie na pevný disk

Tento typ zálohavanie je najjednoduhší typ zálohovania. Jedná sa o vytvorenie kópií potrebných adresárov a do nich patriacích súborov na druhý, najlepšie externý hardisk. Je to jednoduché riešenie a dáta sú k dispozícií vždy, keď externý disk pripojíme k počítaču. Externý hardisk dostať kúpiť bežne, pripája sa ku PC alebo notebooku cez USB rozhranie, väčšinou sa nevužaduje žiadna dodatočná inštalácia, disk sa sám načíta v PC a vytvorí ikonku v "Tento Počítač".

 

Názorná ukážka

2. Pokročilé zálohovanie na sieťové RAID disky

Zálohovacie sieťové zariadenie obsahuje pevné disky, alebo diskové pole, ktoré sa sami na seba kopírujú aby sa zachovali dáta aj po zlyhaní, alebo po poškodí jedného alebo niekedy aj viacerých diskov naraz. Čize disku v RAIDe obsahujú dáta duplicitne a to tak, že ak vypadne hociktorý z nich, tak dátu budú aj naďalej k dispozícií. Výrobcovia Tzv. NAS systémov prichádzajú s kompexných riešením zálohovania a obnovy dát v jednom jednotnom balíku. NAS systém spolu s pevnými diskami a softwarom na obnovu sa dá zakúpiť už od 200,-EUR. Niektoré NAS systémy zvládajú aj bezpočítačovú zálohu v sieti, zálohu z USB klúča, zálohu fotografií priamo z fotoaparátu, až 8000 GB dát, vdialený prístup k dátam z akejkoľvej pozície na Zemi.

Ja zvažujem toto jednoduché komplexné riešenie vhodné na obdobie zálohovanie cca. 15 rokov a obnovy cca. 50 rokov.

 

Treba určite zohľadniť, že technológiu ukladania dát na magnetické hardisky. Je to trochu nedokonalá technológia, pretože sa tu využívajú magnetické platne diskov. A ked si predstavíme, že aj planéta Zem vytvára určité magnetické pole, je tu teoretická šanca, že dáta sa takto nebudú dať skladovať dlhodobo ( Stovky rokov ). 

 

Pre RAID sú vhodné všetky HDD. Zálohovacie zariadenie alebo OS vytvorí RAID na základe konfigurácie. Špecializované zálohovacie diskové polia tento RAID vytvoria automaticky pri prvom štarte zariadenia. Samozrejme, že pre RAID sa vyrábajú aj extra HDD pre prácu v RAIDe. Su to tieto.